Dell G3 15 3590-GN3R591AU
Specifications
Dell G3 15 3590-GN3R591AU
Dell G3 15 3590-GN3R591AU (G3 15 3590 Series)
Processor
Intel Core i7-9750H 6c/12t 6 x 2.6 - 4.5 GHz, Coffee Lake-H
Graphics adapter
Memory
16 GB
, DDR4-2666
Display
15.60 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel 141 PPI
Storage
512GB SSD
Connections
2 USB 2.0, 1 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 Thunderbolt, 1 HDMI, 1 DisplayPort, Audio Connections: 3.5mm, Card Reader: SD
Networking
Size
height x width x depth (in mm): 21.6 x 365.5 x 254
Battery
51 Wh, 3-cell
Operating System
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Camera
Webcam: HD 720p
Additional features
Speakers: Stereo, Keyboard: Chiclet, Keyboard Light: yes
Weight
2.68 kg
Price
1100 Euro
Price comparison
Average Score: 80% - good
Average of 1 scores (from 2 reviews)
Reviews for the Dell G3 15 3590-GN3R591AU
80% Dell G3 15 review: Solid performance, dull display
Source: The Indian Express English EN→zh-CN Archive.org version
I have no major complaints about the Dell G3 15, except for a dull display. I wish Dell had worked a bit more on improving the display. That said, I still think the G3 is really a laptop designed for those new to PC gaming. Where I think the Dell G3 earns points is how it successfully manages to offer a near-desktop-quality gaming experience in a laptop form factor. If you are okay with an AMD processor, then you can go with Asus ROG Zephyrus G and it will be as good as any other gaming laptop in this price segment. Not only does it offers a 120Hz display, but you also get 16GB RAM and better design. The ROG Zephyrus G will set you back by Rs 82,990.
Single Review, online available, Long, Date: 01/15/2020
Rating: Total score: 80%