Lenovo Yoga 530-14ARR-81H90025PB
Specifications
Lenovo Yoga 530-14ARR-81H90025PB (Yoga 530 Series)
Processor
AMD Ryzen 3 2200U 2c/4t 2 x 2.5 - 3.4 GHz, Zen
Graphics adapter
Memory
4 GB
Display
14.00 inch 16:9, 1920 x 1080 pixel 157 PPI, glossy: yes
Storage
128 GB SSD
Connections
2 USB 3.0 / 3.1 Gen1, 1 HDMI, Card Reader: undefined
Networking
802.11 a/b/g/n/ac (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.1
Size
height x width x depth (in mm): 17.6 x 328 x 229
Operating System
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Additional features
Keyboard Light: yes
Weight
1.7 kg
Price comparison
Average Score: 89% - very good
Average of 1 scores (from 1 reviews)
Reviews for the Lenovo Yoga 530-14ARR-81H90025PB
89% Lenovo Yoga 530 – wiele atutów i bardzo mało wad (recenzja)
Source: Tabletowo Turkish PL→zh-CN Archive.org version
Single Review, online available, Very Long, Date: 12/04/2018
Rating: Total score: 89% performance: 90% display: 85% mobility: 80% workmanship: 95%
Comment
AMD Vega 3:
基于Vega架构的Ryzen APU集成显卡,具有3个CU(= 192个着色器)和高达1100 MHz的时钟。
R3 2200U:
集成了两个Zen核心的移动APU(带有SMT,因此有4个线程),时钟频率为2.5-3.4 GHz。 TDP的配置范围为12至25瓦(标称值为15 W),集成的Radeon RX Vega 3的时钟频率最高可达1000 MHz。